Su Yalıtımı

Yağmur, kar, yeraltı suyu ve yapılarda kullanılan suyun sızması gibi yollarla binalara nüfuz eden su ve nem; başta taşıyıcı sistem olmak üzere tüm yapı elemanlarına zarar verirken, bir yandan da binada kötü görüntülere ve yaşanılan mekanların sağlıksız hale gelmesine neden olmaktadır.

Su yalıtım (su izolasyonu) uygulaması yapılmayan binalarda betonarme taşıyıcı sisteme nüfuz eden su, betonun taşıyıcı özelliğini kaybetmesine ve donatının korozyona uğrayarak kesit kaybına yani incelmesine neden olmaktadır. Ayrıca yapı elemanları bünyesine giren suyun soğuk havalarda donması da çatlaklara ve beton bütünlüğünün bozulmasına yol açmaktadır. Sonuçta, zaman içerisinde taşıyıcı sistemin dayanımı düşmekte ve yapı güvenliğini tehdit etmektedir.
İşte bu yüzden su yalıtımı (su izolasyonu), yapıların güvenli ve uzun ömürlü olması için yaşamsal önem taşımaktadır. Diğer yandan iç mekanlara su ve nem girmesiyle; boya, parke gibi kaplamaların zarar görmesi, insan sağlığına zarar veren küf ve mantar oluşumu gibi istenmeyen durumlar, su ve nem yalıtımı ile engellenmekte, böylece konforlu ve sağlıklı yaşam alanları yaratılmaktadır.

Su yalıtımının yukarıda belirtilen faydaları sağlaması, sağlıklı ve uzun ömürlü olması için sadece doğru malzeme kullanmak yeterli değildir. Doğru malzemelerin, doğru yerde ve doğru yöntemlerle uygulanması, başarılı bir su yalıtım uygulamasının olmazsa olmaz koşullarıdır.

Islak mekanlar için su yalıtım (su izolasyonu) sistemi

Mutfak, banyo, tuvalet gibi ıslak  mekanlar genellikle seramik ile kaplıdır. Ancak seramik uygulaması tek başına su yalıtımı (su izolasyonu) sağlamaz.

Su yalıtımı (su izolasyonu) yapılmamış ıslak mekanlarda suyun döşeme ve duvarlardan sızması komşu bölgelerde bozulmalara yol açabilir. Alçı, ahşap, gaz beton gibi hassas yüzeylerin su alması ancak pahalı tamiratlar ile telafi edilebilir.

Islak mekanlarda kritik noktaları da göz önüne alarak yapılacak uygun bir su yalıtım uygulaması etkin bir yalıtım performansı ve konfor sağlar.

Gezilen teras çatılar için su yatılım (su izolasyon) sistemi

Kullanıma açılması planlanan, teras olarak inşa edilmiş çatılarda, seramik vb kaplama uygulaması tek başına su yalıtımı sağlamaz.

Yalıtılmamış yüzeylerden sızacak su yaşanan alt katlarda konfor problemi yaratır.

Terasların maruz kalacağı sıcaklık farklılıklarına da dayanıklı, elastik ürünlerde seramik vb. Kaplamarın altına yapılacak su yalıtımı bu tür problemlerin önüne geçer.

Gezilmeyen teras çatılar için su yalıtım (su izolasyon) sistemi

Teras olarak inşa edilmiş, kullanıma açılmayacak çatılarda yağmur ve kar sebebiyle yüzeyde birikecek su, uygun tahliye önlemleri alınması halinde dahi döşeme betonunda sızarak yaşam mekanlarında konfor problemlerine sebep olur.

Bu tür problemler, teras çatı sebebiyle binanın maruz kalacağı ısı kaybını da önleyecek ısı yalıtım levhalarının da sisteme dahil edildiği ters çatı detayı ile önlenebilir.

Temel perde duvarlar için su yalıtım (su izolasyon) sistemi

Temel perde duvarları, toprak dolgusunun yapıldığı andan itibaren sızıntı suları, geçici veya sürekli basınçlı yeraltı sularına maruz kalır.

Temel çevresinde yapılacak drenaj uygulamarı ancak yeraltı suyunun basıncını düşürmede etkili olur; betonun su geçirimsizlik katkısı ile hazırlanması iste tam bir su yalıtımı sağlamaz.

Yalıtılmamış yüzeylerden betonarmenin bünyesine girecek su, çelik donatıda korozyona sebep olup, sonrasında yapının ömrünü kısaltacak sonuçlar doğurur. İç mekanlarda oluşacak rutubet aynı zamanda yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiler. Polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı ürünler ile dışarıdan bohçalama yöntemiyle yapılacak bir su yalıtım uygulaması tüm bu olumsuzlukların önlenmesini sağlar.

Temeller için su yalıtım (su izolasyon) sistemi

Temel bölgeleri oturduğu zeminden gelecek her tür sızıntı şeklinde, basınçlı veya basınçsız suya maruz kalırlar.

Yalıtılmamış bölgelerden temel betonun bünyesine nüfüz edecek zemin suuyu zaman içerisinde çelik donatının korozyona uğrayarak genleşmesine ve betonarmede ciddi hasarlara sebep olur. Sağlam bir yapı için en önemli unsurlardan biri olan temelde bu şekildeki bir problem binanın ömrünü önemli derecede kısaltır.

Geri dönüşü olmayan bir sonuçla karşılaşmamak için dışarıdan bohçalama yöntemiyle temel altı su yalıtımı yapılması gerekir.

Bodrum katları için rutubet yalıtım (su izolasyonu) sistemi

Perde beton veya örme duvar olarak inşa edilmiş bodrum katlarında, bina inşaatı esnasında gerçekleştirilmemiş ya da hatalı veya eksik yapılış yalıtım uygulaması sebebiyle zamanla duvar ve zeminlerde rutubet ve hatta su sızdırma problemleri oluşabilir.

Kış aylarında ve yağmur mevsiminde artacak problem, yüzeylerdeki boya ve diğer kaplamaların kabarmasına sebep olmakla birlikte, özellikle sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur.

Bu durum, bodrum duvar ve zeminlerde negatif basınca dayanıklı su yalıtım (su izolasyon) harçları uygulaması ile önlenmelidir.

Etiketler: su yalıtımsu yalıtım sistemisu yalıtımısu yalıtım uygulamasıteras çatılar için su yalıtımtemel perde duvarlar için su yalıtımrutubet yalıtım, su izolasyonu, su izolasyon sistemi, su izolasyon uygulaması, su izolasyon firmaları, su yalıtım firmaları

Google no longer supports Google Images API and this plugin can't work.

You can try to use other plugins with the same feature:
WP Picasa Box - http://codecanyon.net/item/wp-picasa-box/16099962
WP Pixabay Search And Insert - http://wpclever.net/downloads/wordpress-pixabay-search-and-insert